Aktuality  Naši psi  Odchovy  Fotogalerie
Výcvik  Odkazy  Napište nám  Hovawart  Archiv

 

 Standard plemene
 Povaha
 Péče
 Začátky
 Nejčastější otázky

Péče o hovawarta
Vzhledem k tomu, že jde o psa mimořádně odolného vůči povětrnostním vlivům, nevyžaduje žádnou zvláštní péči a je spíše žádoucí jeho celoroční držení venku při zachování dostatečného kontaktu s majitelem. Hovawarta lze však chovat i v bytě, ale jen za předpokladu denní možnosti značného pohybu venku. Ideálním způsobem je chov hovawarta na zahradě s přístupem do domu anebo alespoň do jeho části.

Zejména v mládí je výhodné (pro utváření tělesné stavby) zabezpečit hovawartu dostatek volného pohybu a později (když je základní stavba kostry dokončena) i např. běh u kola a plavání.

Zásady výživy jsou stejné jako obecná pravidla pro výživu velkých psů – tedy ani zde žádné zvláštní požadavky. Více si můžete přečíst v sekci Zdraví.

I když krásná dlouhá srst hovawarta při jeho velikosti může vzbuzovat obavy z příliš náročné péče, není tomu tak. Je třeba však dodržovat základní pravidla. Jeho srst je také někdy nazývána jako „vlčí“.

Z vlastní zkušenosti:
Bydlíme v Praze. Máme normální byt bez zahrady a momentálně tři Hovawarty. Nejhorší na všem je to neustálé chození po schodech a obava, co budeme dělat, až někdo z nich nebude moci do schodů. Doufám, že tuhle situaci dlouho řešit nebudeme muset.
Štěně poctivě nosíme, aby jsme udělali maximum pro zdraví kloubů. Většinou do doby, kdy jej uneseme. Musím ale přiznat, že občas i déle (minimálně do půl roku). Snažíme se, aby do a ze schodů neběhali jako splašení.
Venčení je občas trochu komplikované. Hlavně díky pracovnímu vytížení. Holky prostě ví, že občas to je jen "před dům", ale taky ví, že jim to vynahradíme. Obzvláště v letních měsících, kdy je Praha rozpálená, tak opravdové venčení začíná až večer, kdy se dá jít i na delší procházku, aniž bych měla obavy o jejich zdraví.
Samozřejmostí je to, že se holky vždycky těší, když nasedáme do auta. Protože je to něco navíc. A je jedno, jestli skončíme na chalupě, na cvičáku nebo jedeme jen na výlet. Důležité je to, že je to změna, která vždycky stojí za to.

 
Nuselská 67, Praha 4  140 00, 732 209 964, barbora.poky@seznam.cz